Decyzja o utworzeniu strony internetowej, która będzie dotyczyła prowadzonego biznesu powinna być starannie przemyślana i rozważona. Sam fakt posiadania strony jest oczywistością. To nie podlega dyskusji. Znacząca większość użytkowników, kontakt z daną firmą rozpoczyna od przeszukania internetu i sprawdzeniu strony www. Rezygnacja z tej formy kontaktu z klientem, to jak zamykanie drzwi biura, gdy zbliżają się osoby zainteresowane ofertą. Jednak, by strona internetowa była rzeczywiście skuteczna i działająca, musi być przemyślana, przede wszystkim w zakresie charakteru – to on implikuje dalsze działania.

Charakter strony internetowej

Obecnie w sieci można natknąć się na wiele różnorodnych stron internetowych. Ich projekt, a co za tym idzie również wygląd i zamieszczone treści, zależne są od zadania, jakie tej stronie zostanie przypisane.

Bardzo popularne są tak zwane landing page – to strony czysto sprzedażowe. Są to zwykle strony typu onepage, można je przeskrolować, a każda informacja dotyczy prezentowanej oferty, która ma zostać sprzedana. Każde zdanie i każda grafika mają wpływać na odbiorcę i zachęcać do wykonania określonej aktywności, niezależnie od tego, czy będzie to kliknięcie w link, złożenie zamówienia czy dokonanie zakupu.

Są też strony o charakterze wizytówkowym. Ich zadaniem jest zaprezentowanie firmy. Zamieszcza się informacje o historii, misji przedsiębiorstwa, prezentuje się ofertę i dotychczasowy dorobek firmowy. Jeżeli firma dysponuje rekomendacjami od zadowolonych klientów, można również je dołączyć.

Na takiej stronie można również zamieścić sekcję „blog” i publikować artykuły dotyczące prezentowanej branży. To bardzo pozytywnie wpływa na wizerunek firmy, dodaje jej powagi i pomaga budować pozycję eksperta w danej dziedzinie.

Tego rodzaju strony mogą być również typu onepage, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by składały się również z podststron. Trzeba jednak pamiętać o tym, by zawsze ścieżka dostępu do danego miejsca i powrotu stamtąd na stronę główną, była jasna i czytelna.

Co chcesz osiągnąć

Przed rozpoczęciem działań ze swoją stroną internetową, trzeba sobie więc zadać pytanie, jaki cel ma ta strona realizować. Trzeba tu wiedzieć, że landingi mają charakter nieco służebny wobec witryny dotyczącej samej firmy. Decydowanie się na sam landing nie jest dobrym posunięciem marketingowym. Powinna być ona raczej uzupełnieniem lub formą sprzedaży określonego produktu lub usługi w jasno określonym czasie (np. może prezentować ofertę ograniczoną czasowo).

Strona informująca o samej firmie powinna być jednak podstawowa i to nią należałoby się w pierwszej kolejności zająć.

Czy zatem, może ona łączyć w sobie charakter sprzedażowy i informacyjny? Oczywiście, ważne jednak, by przed rozpoczęciem nad nią prac, zdawać sobie sprawę ze swoich oczekiwań i zastosować takie rozwiązania, które pomogą te oczekiwania spełnić. W przeciwnym razie będzie się wydawało, że strona „nie działa”. Jeżeli bowiem nie zostaną wprowadzone żadne rozwiązania, które pomogą w sprzedaży, to trudno tutaj oczekiwać konwersji i efektów.

Jeżeli jednak będzie ona przesycona sprzedażą, a klient nie znajdzie istotnych dla niego informacji dotyczących samej firmy, to również opuści witrynę niezadowolony.

Jak zrobić stronę informacyjną, która jednocześnie konwertuje?

To chyba najważniejsze pytanie. Odpowiedź nie jest jednoznaczna i prosta. Przede wszystkim, jeżeli dany przedsiębiorca nie zna się na tworzeniu stron internetowych, powinien to zadanie zlecić fachowcom. Najlepsze będzie studio projektowania stron www. Doświadczenie pracowników oraz ich fachowa wiedza pozwolą zintegrować wszystkie wymagania klienta w jednym, spójnym i skutecznym projekcie.

Przede wszystkim, strona nie powinna być „przegadana”. W dzisiejszych czasach użytkownicy nie są zbyt zainteresowani czytaniem. Chcą informacji krótkich, prostych, konkretnych i czytelnych. Szybko zadają pytania i szybko chcą uzyskać odpowiedzi.

Jednakże, te informacje muszą być wyczerpujące. Nie można pominąć żadnej ważnej kwestii. Im więcej konkretów, tym pewniej będzie się czuł klient w relacji z daną firmą.

Warto zaprezentować swoje dotychczasowe doświadczenie. Może się ono znaleźć w zakładce „o nas”, a może się znaleźć w zakładce z rekomendacjami. Ludzie znacznie bardziej ufają tym, którzy już działają na rynku niż nowym przedsiębiorstwom bez historii. Rekomendacje mają jeszcze dodatkową zaletę. Większość społeczeństwa podczas dokonywania zakupów działa w trybie „oni”. Jest to mechanizm opisany przez psychologię, który inaczej można nazwać „społecznym dowodem słuszności”. O co chodzi? Otóż: „skoro zaufało im już x firm i mają pozytywne rekomendacje od y firm, to znaczy, że i ja mogę im zaufać”. To właśnie jest ów społeczny dowód słuszności. Skoro inni im zaufali, to znaczy, że są godni zaufania i mnie też nie zawiodą.

Dobrze jest pomyśleć o zamieszczeniu również podstrony z blogiem. Gdy potencjalni klienci będą czytać opublikowane materiały, wyrobią sobie zdanie, że ta firma wie, co robi. To bardzo ważne.

Na razie jednak mamy same informacje i mowa jest wyłącznie o „potencjalnych” klientach. Jak zatem przemienić ich w klientów właściwych?

Pracuj nad coraz lepszą konwersją

Temu służą przede wszystkim różnego rodzaju Call to Action (CTA). Przy czym, przyjęło się uważać, że są to wyłącznie guziki z napisem „zapisz mnie”, „kup teraz” itp. Nie zawsze CTA sprowadza się guzika wywołującego akcję.

CTA, jako „guzik” powinno być zwieńczeniem całego procesu ofertowania i zachęcania klienta, bez prowadzenia nachalnej sprzedaży.

Może to być przedstawienie oferty w skrócie – wyłącznie najważniejsze informacje, które zakończone zostanie informacją, że po szczegóły zapraszamy do kontaktu mailowego lub na chat.

Inną formą jest zaprezentowanie cennika w formie widełek z informacją, że po szczegółową wycenę zapraszamy do kontaktu.

Ciekawą opcją jest też przedstawienie dwóch możliwych dróg:

  • jesteś zainteresowany? Odezwij się do nas!
  • Nie przekonaliśmy Cię jeszcze? Zobacz, co myślą o nas inni/zajrzyj na blog i zobacz, jak pracujemy itp.

W ten sposób potencjalny klient wchodzi w interakcję ze stroną, ale nie czuje się w żaden sposób osaczony. Wręcz przeciwnie – dostaje alternatywę, możliwość dokonania wyboru, który pozwoli mu na podjęcie właściwej decyzji.

To na razie wyłącznie wstępne, bardzo ogólne wskazówki. Temat będziemy rozwijać w kolejnych odsłonach, dlatego też zapraszamy i zachęcamy do śledzenia naszych wpisów.