Wielu klientów bardzo często zadaje nam pytanie, dotyczące tego, jak powstają projekty stron internetowych. Jak to się dzieje, że jednemu klientowi proponujemy takie rozwiązanie, a innemu inne i skąd biorą się u nas pomysły na tworzenie takich właśnie szkieletów, które potem wypełniamy zarówno zdjęciami, jak i treścią. Ponieważ chcemy, by każdy z naszych klientów czuł się dobrze i miał też poczucie bezpieczeństwa podczas współpracy z nami, uchylamy rąbka tajemnicy na temat naszych zakulisowych działań. Co się dzieje, gdy nikt nie widzi.

Pierwszy kontakt

Podczas pierwszego kontaktu z klientem chcemy go jak najlepiej poznać. Zależy nam na zrozumieniu jego potrzeb i oczekiwań, ale również na zrozumieniu jego biznesu i potrzeb jego klientów docelowych.

W tym celu prowadzimy długie i dość dociekliwe rozmowy. Analizujemy rynek i staramy się wczuć zarówno w ostatecznego odbiorcę, jak również w naszego klienta, który potrzebuje od nas konkretnych rozwiązań.

Zdarza się tak, że przychodzą do nas takie osoby, które nie mają sprecyzowanych oczekiwań. Bardzo często sami nie wiedzą, co jest im potrzebne i w jaki sposób można zwizualizować ich biznes za pomocą strony internetowej. Spokojnie! W takich sytuacjach też możemy pomóc. W chwili, gdy trudno jest określić swoje oczekiwania lub nie są one sprecyzowane, zrobimy to razem. Odpowiednio zadane pytania, których bazę udało się nam stworzyć na bazie doświadczenia, pomogą wspólnie ustalić, jakie zadanie ma pełnić strona internetowa, jakie powinna mieć funkcjonalności i co my powinniśmy zrobić, by strona była zaakceptowana i przynosiła konkretne korzyści klientowi.

Schematy i projekty

Kolejnym krokiem w naszej pracy jest tworzenie schematów i projektów. To przede wszystkim etap koncepcji i kreacji. Całym zespołem zastanawiamy się nad rozwiązaniami, które przyniosą odpowiedzi na postawione przez nas wcześniej pytania. Szukamy możliwości. Wybieramy odpowiednie motywy, projektujemy dobór i rozmieszczenie sekcji, zastanawiamy się nad liczbą zakładek i nad ich zawartością.

To również etap wdrażania i testów. Niektóre pomysły są przez nas realizowane na bieżąco. Wszystko po to, by jak najszybciej sprawdzić możliwe efekty. Chcemy przetestować wymyślone przez nas rozwiązania. Zobaczyć, jak będą wyglądały w praktyce i czy ich użytkowanie będzie proste i intuicyjne dla ostatecznego użytkownika.

Na tym etapie jeszcze bardzo wiele się zmienia. Ciągle szukamy i analizujemy. Nie przywiązujemy się do pierwszego projektu, bo zdajemy sobie sprawę z tego, że za chwilę możemy mieć znacznie lepszy pomysł. Dlaczego więc mielibyśmy go nie wdrażać?

Kwestionowanie

Kolejnym krokiem jest kwestionowanie podjętych przez nas decyzji. Po co? A no po to, by znaleźć ich słabe punkty. Jeżeli sami sobie wytkniemy niedociągnięcia, to nie zrobi tego ani klient, ani użytkownik docelowy. To etap, w którym szczególnie krytycznym okiem przyglądamy się całej naszej pracy i podważamy ją niemalże na każdym kroku. Im więcej uda się nam znaleźć elementów, które jeszcze można poprawić, tym lepiej. Dzięki temu znacznie lepszą stronę uda się nam przygotować dla klienta.

Oczywiście, nie każda uwaga jest natychmiast przyjmowana. Niektórych rozwiązań bronimy wobec siebie, co dodatkowo powoduje, że możemy się rozwijać, doskonalić w pracy i jednocześnie doskonalić przygotowywaną przez nas stronę www.

tworzenie stron www

Oczywiście, nie każda uwaga jest natychmiast przyjmowana. Niektórych rozwiązań bronimy wobec siebie, co dodatkowo powoduje, że możemy się rozwijać, doskonalić w pracy i jednocześnie doskonalić przygotowywaną przez nas stronę www.

Taka kreatywna dyskusja otwiera nas, powoduje, że kolejne pomysły niemalże samodzielnie wpadają nam do głowy.

Szlifowanie

Gdy już wszystkie elementy strony zostaną przedyskutowane, część zakwestionowana, w tym jedne obronione a inne zmienione, nadchodzi czas na szlifowanie.

Sprawdzamy wówczas czas ładowania się strony, jej wygląd na różnorodnych urządzeniach, sprawdzamy działanie wprowadzonych funkcjonalności i rozwiązań.

Wcielamy się nieco w rolę samego użytkownika i jako ten użytkownik staramy się ze strony po prostu zwyczajnie skorzystać. W ten sposób możemy spojrzeć na nią niejako od frontu. Widzimy to, co za chwilę zobaczą inni. To już nie jest nasza wizja. To konkretny produkt, który chcemy zaoferować.

Wypełnianie strony treścią

Kolejnym krokiem jest projektowanie treści i wypełnianie nią strony. Treść na stronie internetowej jest niezwykle ważna, dlatego też warto by studio tworzenia stron internetowych składało się z interdyscyplinarnego zespołu. W ten sposób znacznie łatwiej stworzyć spójny i harmonijny projekt.

Treści są najpierw projektowane pod względem ich rozmieszczenia i długości. To ważne, by z góry określić, jak mają się one układać, gdzie mają być zlokalizowane i w jakiej konfiguracji. Ważne również, by z góry było wiadomo, jakiej powinny być długości. Takie doprecyzowanie znacznie ułatwia pracę osobie, która za treści jest odpowiedzialna (copywriterowi).

Po przygotowaniu szkicu i zarysu, zazwyczaj w projekcie znajduje się tajemnicze lorem ipsum, następuje czas pisania i redagowania. Osoba, która jest za to odpowiedzialna musi tak dopasować język i merytorykę przygotowywanych przez siebie treści, by działały one na odbiorców docelowych.

Trzeba więc odpowiednio zrównoważyć przekaz czysto informacyjny i przekaz sprzedażowy. Trzeba również dobrać sposób zwracania się do czytelników w taki sposób, by nie czuli oni ani zbytniej poufałości, ani zbytniego dystansu – to trudne, ale znając grupę docelową, możliwe do wykonania.

Następnie opracowane treści są wprowadzane do szablonu. Niekiedy wymagają wydłużenia, niekiedy skrócenia, a jeszcze innym razem konieczne jest wprowadzenie synonimów do zastosowanych słów, ponieważ wizualnie treść się nie układa.

Po dograniu wszystkich elementów, stronę możemy zaprezentować naszemu klientowi do akceptacji.

Podsumowując, pracy jest dużo, ale jest to praca w całości kreatywna, twórcza, która sprawia w zasadzie bardzo wiele radości. Działamy z przyjemnością, a przygotowanie strony, która satysfakcjonuje klientów, a do tego jeszcze przynosi im zwrot z inwestycji, jest dla nas najlepszą nagrodą. Dowodem zaś uznania jest ten moment, gdy nasi klienci polecają nas swoim znajomy.